O štrku

Štrk je prírodný nespevnený materiál, ktorý vznikol rozrušením horniny, opracovaním jednotlivých častíc (najčastejšie vodou) a ich presunom. Zrná štrku by mali dosahovať veľkosť od 2 mm až do 256 mm. Štrk je často označovaný aj ako kamenivo. Medzi kusmi štrku sa často nachádzajú malé čiastočky spojiva, ktorých množstvo určuje kvalitu štrku. Čím menej ich štrk obsahuje, tým je viac prečistený a opracovaný.

Podľa veľkostí jednotlivých častíc sa štrk delí do jednotlivých frakcií. Najčastejšie frakcie sú 0-4 mm, 4-8 mm, 8-16 mm a viac ako 16 mm. Štrk sa ťaží pomocou pásových alebo kolesových rýpadiel a nakladačom je prevezený do zásobníka triediča, ktorý následne vytriedi jednotlivé frakcie štrku. Výskyt štrku však nie je až taký častý a takisto sa nevyskytuje vo všetkých frakciách.

Štrk je najčastejšie využívaný v stavebníctve, ktoré vyžaduje čo najjemnejšie frakcie štrku. Preto je vyťažený a vytriedený štrk drvený na menšie frakcie. Po získaní požadovaných frakcií štrk môže byť dodaný stavebným firmám a ďalším odberateľom.

Spoločnosť HT SH prevádzkuje štrkovňu v Šarišských Michaľanoch, v ktorej ťažíme a vyrábame štrk rôznych frakcií. Aktuálny zoznam ponúkaných frakcií štrku ako aj ich aktuálnu cenu nájdete v našom cenníku.

 

V prípade záujmu o naše produkty navštívte náš eshop.

Nakupovať

Ak máte nejaké otázky, neváhajte a obráťte sa na nás.

Kontaktovať

Pôsobíme aj ako komplexný dodávateľ pre stavby.

Mám záujem